vineri, martie 21, 2008

Rapid - Steaua 0-1 / Sau mai bine castigam pe teren cu 3-0

Meciul propriu-zis de aseara a fost extrem de interesant. Echipele si-au impartit momentele de dominare si per total jocul a parut extrem de echilibrat cu exceptia faptului ca Steaua a avut ocaziile clare de a marca. Rapidul a avut momente de dominare insa Steaua nu a parut nici un moment in pericol. De altfel Steaua nu a parut nici la faza golului in pericol dar un ricoseu norocos a dus mingea la Sapunaru care intre 430 de miliarde de stelisti a receptionat mingea si a trimis-o spectaculos in poarta.
Cu siguranta Rapid ramane invingatoarea morala a acestui meci in timp ce noi la fel ca la Iasi incercam sa intelegem cum este posibil sa luam gol atat de usor. Steaua nu joaca mai prost in aparare fata de perioada Olaroiu. Adversarii continua sa aibe putine ocazii la poarta noastra insa noi pur si simplu gafam si le punem goluri pe tava. Raman la parerea ca Lacatus trebuie sa primeasca credit in continuare macar pana la vara cand putem trage linie si analiza.
In minutul 73 arbitrul a decis incheierea jocului fortat de obiectele aruncate din tribuna nu numai in acel moment dar si pe tot parcursul meciului. Acest blog fost conceput in ideea de a se vorbi mai mult despre fotbal si mai putin despre scandaluri, astfel ca nu doresc sa insist prea mult pe acest subiect. De altfel lucrurile sunt tragic de simple pentru Rapid: Din tribuna s-au aruncat obiecte, iar ghinionul a facut ca unul din ele sa-l loveasca in cap pe arbitru; acesta a incercat sa forteze continuarea meciului dar dupa ce inca o bricheta a cazut langa el a fluierat finalul.
In cazul in care vom castiga 3-0 acest meci campionatul se joaca dar naivitatea noastra in aparare trebuie corectata cat mai curand pentru ca o bricheta nu loveste niciodata de doua ori in acelasi loc.

luni, martie 17, 2008

Steaua - Urziceni 1-0 / Sau cum se castiga un campionat

Steaua a castigat aseara un meci pe care l-am mai vazut de 15-20 de ori in ultimii doi ani. Adversarii s-au aparat extrem de bine organizat iar noi am accelerat prea putin pentru a-i putea surprinde. Ocaziile pe care ni le-am creeat au venit in mod logic in urma unor contre favorabile sau faze fixe. Golul a picat pe fondul dominarii noastre, dar putea la fel de bine sa nu pice, nu a fost in nici un caz unul dintre acele meciuri cu un final inevitabil.

Lacatus nu a riscat nimic, nu a inovat nimic, ci a mers pe mana primului "11" din partida cu CFR. Din pacate, Unirea a fost mult mai bine organizata fata de CFR, iar noi am reusit sa punem in pericol poarta lui Stelea in prima repriza o singura data. Din fericire repriza a doua am reusit sa punem presiune pe adversar, sa creeam faze periculoase, dintre care una rarisima, si in sfarsit am reusit sa inscriem cum altfel decat la o faza fixa.

In repriza a doua am asistat la un moment foarte important. Golanski a facut un hent clar in careu, nesemnalizat de arbitru. Aceast hent a venit pe fondul neatentiei si nu al presiunii adversarilor, deci daca analizam tactic jocul nostru nu e nevoie sa staruim asupra sa. Totusi, din orice alt punct de vedere, un sentiment contradictoriu parca incepe sa nu ne dea pace. Asa se castiga un campionat? Faptul ca CFR a fost impinsa de la spate de arbitri in tur ne poate opri constiinta? Eu n-am reusit sa raspund la aceste intrebari si sper ca ele nici macar nu-si au rostul, sper ca de azi inainte vom fi arbitrati corect, nici mai mult nici mai putin.